Jak dbać o wyroby filcowane ręcznie

Aby rzecz cieszyla nas długo, musimy przestrzegac pewnych zasad.

Pielęgnacja rzeczy wykonanych z filcu jest bardzo prosta i niewiele się różni od pielęgnacji wyrobów wełnianych i dzianiny.

Czyszczenie miękką szczoteczka, w przypadkach silnego zabrudzenia może być wilgotna (abażury, przedmioty dekoracji wnętrza, zabawki, biżuteria I inne drobne przedmioty)

 

Pranie

§        temperatura wody 30-35ºC

§        prać tylko używając środków dla wełny(najlepiej płynu do prania wełny z lanolina)

§        prać delikatnie bądź zamoczyć na 2-3 godziny .

§        nie można trzeć ani pocierać mydłem, a tylko delikatnie i starannie wygniatać przez kilka minut w wodzie z rozpuszczonym środkiem piorącym.

§        wypłukać w letniej wodzie (można użyć środków do płukania wełny), zawsze o tej samej temperaturze, zmieniając ją kilkakrotnie aż będzie zupełnie czysta

§        po upraniu i wypłukaniu nie wolno wyrobów wykręcać ani wyżymać, lecz dokładnie wycisnąć rękoma nadmiar wody. Następnie zostawić do całkowitego ściekanięcia wody albo delikatnie “odsączyć” przez ręcznik

§        rozłożyć na ręczniku, przy rozkładaniu nadaje się wyrobom właściwy im kształt i formę, pozostawiając do ostatecznego wysuszenia.

§        dla szalików w technice “nuno”, jeżeli jest to potrzebne, zaleca się delikatnie prasowanie wilgotnego wyrobu w trybie “wełna, jedwab”

 

 

Trzeba też pamiętać o tym, że na początku używania wyrobów z ręcznie filcowanej wełny zawsze występuje zjawisko "mechacenia się", co jest rzeczą naturalną, oznacza że rzecz jest nowa i ustępuje z czasem:).

NIE WOLNO!!!

Prać, wirować I suszyć w pralce

Używać gorącej albo chłodnej wody

Intensywnie trzeć, skręcać I wyżymać

Prasować w trybie innym niż “wełna, jedwab”

Suszyć przy kaloryferze

Warto pamiętać, żeby nie dopuszczać do zbytniego zabrudzenia lub przepocenia rzeczy, ani nie przechowywać długo brudnej. 

Wyroby z naturalnej wełny zalecane są do użytku przez lekarzy rożnych specjalności: rehabilitantów, reumatologów, neurologów, ginekologów I innych w celach terapeutycznych.